Proč jsem založil tenhle web

08.12.2013 23:15

Už delší dobu se mi honilo hlavou slovní spojení "venkovský grafik", což se dá vnímat dvojím způsobem. Buď jako pejorativní označení jedinců, kteří páchají reklamní zvěrstva, jichž jsme svědky v ulicích (ovšem nejen na venkově) nebo jako označení grafika, který pracuje mimo velké město, mimo přímý styk s velkými (zpravidla pražskými klienty) a bez klientů s milionovými rozpočty.

Dělám grafiku pro praktické použití už nějaký ten rok a zejména během komunikace s klienty získávám neustále nová ponaučení a poznatky, o které bych se rád podělil. Z části tedy tento web vznilk právě za účelem sdílení zkušeností. Mými klienty jsou zpravidla malé firmy a živnostníci, za zvýhodněných podmínek pracuji pro hudebníky a jiné umělce a většinou zcela zdarma pracuji pro neziskovky.

Pokud by se sem propracoval nějaký zadavatel reklamy, průběžně se budu snažit přidávat i příspěvky jaksi osvětového rázu, které by měly zvyšovat zákaznickou gramotnost. Všichni, kdo nabízíte nějakou službu, jistě víte, že zákazníci často přijdou se zcela nereálnými představami, což je způsobené často tím, že nemají představu, jak funguje technologie, která je k výrobě zapotřebí. To ale často neví ani grafici, kteří nezvednou zadek, aby se šli podívat v čem vlastně spočívá sítotisk nebo ofset.

A v neposlední řadě jsem tak trochu narcis (kdo není) a rád se pochlubím, pokud mám pocit, že se mi něco povedlo. V jednotlivých sekcích jsou galerie, v nichž najdete průřez mou prací za delší dobu a je myslím možné sledovat jistý vývoj a kvalitativní rozdíly mezi zpracováním jednotlivých zadání.